Особливості тюнінгу позашляховиків

10-29-2021
Тюнинг внедорожников - все, что нужно знать

Вирішили почати доопрацювання автомобіля для подорожей або для підкорення бездоріжжя, але не знаєте з чого почати? покроково розберемо всі питання тюнінгу, черговість підходу до снаряду і визначимо, треба воно вам чи ні. Більш докладно дізнавайтеся за посиланням магазин Внедорожник.

Компанія займається позашляховиками багато років, найрізноманітніші автомобілі, на яких можно подорожувати і брати участь у змаганнях. За цей час змінився і підхід до тюнінгу, і варіанти обладнання пропонуються в такій кількості, про який в 98-му ми не могли навіть мріяти.

Навіщо потрібен тюнінг позашляховика?

Весь тюнінг ділиться на два напрямки:

Перший-це виділитися з натовпу, показати себе супер-мачо і помірятися пиписьками. У цьому випадку важливо, у кого колеса більше, у кого лебідка могутніше і у кого лопата красивіше. На бездоріжжі такі машини бувають рідко, хоча, як правило, їм буває весело.

Другий-це поліпшення технічних характеристик автомобіля і підготовка його до умов, відмінних від стандартної експлуатації на дорогах загального користування. У цьому пункті має значення цільове призначення автомобіля і характер його майбутнього використання, але існують універсальні рішення.

З чого почати тюнінг позашляховика?

Якщо ваш тюнінг належить до першого напрямку, то досить просто прийти в тюнінг-ательє, назвати суму вкладень і попросити зробити красиво. В цьому випадку не варто морочитися, як поїде автомобіль на 35-х колесах, а коли таке питання постане, то просто повернетеся до доопрацювань другого рівня.

З другими складніше і перше питання, на який вам варто відповісти, це для чого вам потрібен автомобіль, де ви будете на ньому їздити і як це буде виглядати. Повірте, доопрацювання автомобіля для подорожі з москви до владивостока, відрізняються від доопрацювань для участі в трофі-рейді і серйозної споруди позашляховика . Почнемо з самого простого.

Найпростіше, це заміна штатної гуми на більш “злу»і більш “позашляхову”. Я прихильник невеликих змін розміру, так як великі колеса вимагають великих змін конструкції і треба розуміти, що такі колеса вам потрібні. Збираєтеся штурмувати лесовозки? тоді переходите в розряд маніяків і краще пропустити цей пункт.

Отже, я прихильник невеликих змін і установки шин, які влазять без додаткових маніпуляцій або з мінімальними доопрацюваннями, такі як підрізування бризковиків, наприклад. Більшість автомобілів, наприклад: уаз патріот, toyota hilux, isuzu d-max, toyota fortuner, mitsubishi l200 і т.п., легко переживають установку шин діаметром до 32 дюймів.

Для установки на газ соболь 4х4 шин розміром 245/75r16 або трохи більше, буде потрібно підрізування краю задньої арки або зміщення моста назад. Це робиться дуже легко і в тюнінг-ательє вже давно набили руку на подібних роботах.

Які шини вибрати?

З розміром визначилися, залишилося визначитися з типом і моделлю. Тут криється велика засідка-половина людей щиро вважає, що шини класу ат це універсальні шини, а класу мт – грязьові. Насправді все далеко не так.

Російські грунти такі, що універсальними є шини класу мт, а грязьовими – класу xt або вище. Заплутав? тоді так: грязьові шини, це simex, але їхати на них по асфальту-гідно ліжка в божевільному будинку. Тобто, треба розуміти, що ти терпиш позбавлення на доїзді, щоб десь зарубатися так, що всі інші шини здохнуть і не поїдуть.

Шини класу мт, такі як nokian rockproof, bfgoodrich mud-terrain або goodyear wrangler mt-r, на асфальті будуть шуміти досить сильно, але дозволять вам менше замислюватися перед з’їздом на бездоріжжі і допускати більше помилок при їзді по ньому.

Шини класу ат, такі як bfgoodrich all-terrain або goodyear wrangler duratrac, на асфальті будуть набагато тихіше і комфортніше, але на бездоріжжі зажадають більш тверезого розрахунку траєкторії руху і будуть вести себе відчутно гірше.

За ступенем убування, від бездоріжжя до асфальту, зазначені шини я б розмістив в наступному порядку:

Перші шини у мене стояли на уаз патріот, на якому мені доводилося бувати в різних місцях, а одного разу половину ночі витягувати купу блогерів з говен, будучи єдиним, хто міг пересуватися і тягати за собою когось.

Другі шини стоять у мене на toyota fortuner і мені подобається це поєднання. Автомобіль на шинах mud-terrain km3 дуже впевнено їде на будь-якому бездоріжжі і повзе до тих пір, поки колеса хоч якось стосуються грунту.

Треті шини стоять у мене на isuzu d-max і газ соболь 4х4. Модель rockproof я вважаю найбільш універсальною і розташованої між шинами для далеких поїздок і для з’їзду на серйозне бездоріжжя.

В якості дисклаймера два моменти:

Я називаю марки і моделі шин, на яких їздив і їжджу, в яких впевнений і які можу порекомендувати. Є ще варіанти, але щось сказати про них я не можу і не буду.

Існують люди, які стверджують, що шини класу ат підходять для всіх умов, що вони їздять на них цілий рік і т.п. Я не заперечую їх думку і досвід, кожен вільний чинити як хоче. Я озвучую свою думку, засноване на різних поїздках і на спрощенні розуміння. Не думаю. Ні, навіть впевнений, що недосвідчений джипер на уаз хантер не зможе їхати взимку на bfg at і відчувати себе абсолютно впевнено.

Які диски вибрати для позашляховика?

Диски мають менше, але не останнє значення. Для більшості ситуацій вам вистачить штатних дисків автомобіля. Я ж віддаю перевагу наступний підхід: літні позашляхові шини встановлюю на неоригінальне лиття або сталеві диски , зимові шини на оригінальне лиття або, також, на сталеві диски. Детальніше про вибір дисків можна прочитати в окремому матеріалі .

Литі диски симпатично виглядають, трохи важать і їх шкода викидати, якщо вони штатні. На автомобілі, які не планується використовувати на жорсткому бездоріжжі, можна встановити і неоригінальні литі диски.

Сталеві диски важать більше, але коштують сущі копійки і легко ремонтуються при необхідності. Їх не так шкода пошкодити на каменях або втопити в розсолі, який дорожники називають реагентом. Сталеві диски хороші, коли є шанс їх пошкодити на серйозному бездоріжжі або коли ви хочете не думати про зовнішній вигляд.

Втім, про зовнішній вигляд не буду сперечатися. Наприклад, toyota fortuner на штатних сталевих дисках виглядає дуже брутально, а пікап isuzu d-max на білих дисках off-road wheels виглядає і брутально, і ошатно. Так що залишимо сталеві диски як більш утилітарні, а зовнішній вигляд на смак.

Що далі?

З першим кроком тюнінгу позашляховика ми розібралися. Гума вже половина справи і на цій стадії ви вже повинні розуміти, що хочете і що будете робити з машиною на бездоріжжі.

Тим, кому відразу хочеться ставити 35-дюймові колеса розповідати черговість тюнінгу безглуздо, так як установка подібних коліс вимагає серйозних доопрацювань і це цілий комплекс, про який розповім пізніше і окремо.

Тим, хто не визначився з характером підкорюваного бездоріжжя, для початку непогано встановити колеса «позлее», взяти з собою необхідне спорядження (стропи, шакли, сенд-траки, лопату) і поїхати з друзями покататися.

Я прихильник того, щоб ставити на автомобіль тільки потрібне вам обладнання, а чи потрібно воно вам, повинні розуміти ви. Я ж поступово озвучу всі доопрацювання і їх призначення, а ви будете робити для себе висновки.

У наступному випуску “теорії тюнінгу” обговоримо необхідність і можливість використання лебідки. Виходячи з чого, надалі, будемо досліджувати необхідність установки посиленої підвіски та іншого обладнання.

Підписуйтесь на канал “подорожі за кермом” та слідкуйте за оновленнями. До речі, у мене є і instagram, де я теж багато чого публікую і де мені можна задавати питання.

Тюнінг позашляховиків: особливості та види, аксесуари для пікапів

Говорячи про великі повнопривідні машини, ми відразу уявляємо, як вони підкорюють бездоріжжя і справляються з суворими природними умовами. Сьогодні позашляховики можна з комфортом експлуатувати в міських умовах. Такі полегшені варіанти називаються кросоверами. Але позашляховики і кросовери пов’язує не тільки форма кузова, яку ми називаємо «джипом», головна схожість – це наявність приводу 4х4 і посилена конструкція. Варто сказати, що пікапи теж досить часто обладнуються системою повного приводу, тому аксесуари для пікапів рідко відрізняються від елементів для джипів.

Для чого потрібен тюнінг позашляховиків і кросоверів?

Що стосується тюнінгу, то в таких серйозних автомобілях він впершу чергу спрямований на підвищення характеристик прохідності. Адже ці машини повинні справлятися з різними умовами.

Вибравши ефективний позашляховий тюнінг автомобілів, ви зробите свого сталевого коня більш ефективним і витривалим. Якщо седани та інші легковики за допомогою тюнінгу намагаються зробити в першу чергу стильними і комфортними, що власники джипів вкладають кошти в прохідність.