Як відремонтувати автомобіль

3-31-2021

Всі ми знаємо, що автомобілі роблять з металу. Також хочемо вам порекомендувати почитати як відремонтувати автомобіль на сайті https://farbid.com.ua/ , тут тільки найкращі спеціалісти . Ще ми знаємо, що навіть металеві частини машини схильні до зносу і старіння. Деякі деталі або навіть цілі механізми можна перебрати і замінити, якщо буде така необхідність. Але при зносі кузова і його елементів буде потрібно набагато більше роботи, особливо при наявності згнилих частин.

Як зношується кузов

Витрати при ремонті кузові будуть відчутними, якщо ви довірите роботи фахівцям на станції, які володіють необхідним обладнанням та інструментами. Чи можна спробувати відремонтувати деякі частини кузова самостійно? можна, але для цього буде потрібно більше часу і сил, оскільки в гаражних умовах отримати доступ до утрудненим ділянкам остова складніше.

Перш за все, коли купуєте машину, вживану, приділіть окрему увагу пошкодженням кузова:

Знос кузова через вік;

Знос кузова через утворення корозії;

Пошкодження остова через участь машини в аваріях.

Зношування металу через вік зупинити неможливо. Навіть якщо господар машини ретельно стежив, щоб вона постійно блищала, зупинити старіння металевих частин він не в силах. Тріщини, що виникли через втому металу, призводять до провисання дверей, до появи складнощів при відкритті-закритті замків і т. Д.

Якщо автомобіль побував в аварії і на кузові залишилися її відмітини, може знадобитися заміна пошкоджених ділянок остова. Є така послуга – » безконтактне видалення вм’ятин”, яка за принципом вантуза дозволяє позбутися від деяких післяаварійних пошкоджень. Але якщо за справу взялася іржа, буде потрібно більш серйозний підхід до ремонту, щоб запобігти подальшому «з’їдання» автомобільного остова.

Виявлення гнилих ділянок кузова

Деякі згнилі елементи остова виявити не складає особливих труднощів-ви відкриваєте двері автомобіля і бачите, що вона згнила в нижній частині разом з порогом. Однак іржа має недобре властивість ховатися, і часом знайти її буває складно.

Потенційно згнилі двері потрібно повністю відкрити і спробувати трохи підняти. При появі люфту, який супроводжується не найприємнішими труться звуками, можна сміливо судити про знос дверних петель і необхідності її розбирання. І, швидше за все, при розборі двері ви побачите, що деякі її частини остаточно знищені корозією.

Виявити проржавілі ділянки порога також не викличе особливих труднощів — проводиться візуальний огляд з метою пошуку цяток іржі. І при виявленні хоча б найменших ділянок корозії рекомендується відновлення зношеного ділянки, інакше в іншому випадку іржа піде і далі все з’їдати.

Іноді доступ до нутрощів порога прихований молдингом — в цьому випадку його необхідно зняти, і в ряді випадків ви побачите, що значна металева частина знищена.

Ремонт згнилих ділянок двері

Як ми вже з’ясували, при появі люфту в певному місці двері, швидше за все, виникає корозія. Туди практично не надходить повітря, тому гнити двері починає саме з цієї частини. Корозія знищує метал зсередини, тому спочатку її складно помітити.

Принцип ремонту згнилих дверних ділянок укладений в наступному порядку дій:

Перш за все, потрібно позбутися від тієї ділянки, який повністю згнив. У цьому знадобляться ножиці по металу, якими акуратно видаляється згнила частина. Намагайтеся, щоб відколів утворилося якомога менше.

Вирізана частина відразу не викидається, оскільки за її розмірами необхідно виготовити латку, бажано з того ж металу. При цьому латку краще робити з деяким запасом, щоб потім приварити її внахлест до цілої частини дверей.

Далі буде потрібно позбутися від іржі на тій частині двері, до якої ви маєте намір приварювати. Невеликі проржавшие відколи видаляються за допомогою болгарки або напилка, а лише зворушені корозією ділянки зачищаються наждачним папером.

Коли цілісна частина буде очищена від корозії, заводимо латку і приварюємо її внахлест з метою скріплення дверної конструкції.

Позбавляємося від залишилися після зварювання швів і металевих відколів за допомогою напилка, болгарки або шліфувального круга, намагаючись надати більш-менш гладку поверхню.

Слідом наноситься груба шпаклівка, придбати яку можна в автомобільних магазинах.

Коли зашпатльований шар засохне, його необхідно обробити наждачкою зернистістю 80. Після чого шар додатково зачищається наждачкою з зернистістю 120. Для зачистки можна використовувати і шліфувальний круг, істотно прискорює процес обробки. Але ручна зачистка дає більш якісне і рівномірне покриття.

Далі наносимо фінішну шпаклівку, після чого поверхня також обробляється наждачним папером, на цей раз з зерном на 220 і на 320.

Зачищена поверхня грунтується, і коли заґрунтований шар повністю висохне, наноситься фарба.

Якщо двері прогнила дуже сильно, також можна спробувати відновити згнилі частини. Однак це зажадає набагато більших фінансових і тимчасових витрат, тому в ряді випадків доцільніше буде замінити повністю згнилі двері — тим більше, якщо ви експлуатуєте машину вітчизняного виробника, адже цінники на деталі кузова у них не дуже високі.

Ремонт згнилих порогів

Поріг являє собою конструкцію з трьох компонентів:

Зовнішня частина порога;

Підсилювач порогу;

З’єднувач порога.

Ці елементи з’єднуються між собою за допомогою точкового зварювання. І корозії можуть бути схильні відразу всі складові. З цієї причини на початку ремонту порогів потрібно зняти двері “залізного коня” і тільки потім приступати до роботи:

Зовнішню частину гнилого порога також потрібно видалити. Спочатку позбавляємося від іржавих передніх порогів, а вже потім беремося за задні. В останню чергу видаляємо згнилі ділянки між переднім і заднім порогом.

Іржавий підсилювач видаляється, але не повністю — залишаємо невелику частину, на яку буде приварюватися новий. Рекомендується залишати і невелику частину з’єднувача.

Залишилися цільні частини порога, а також потенційні ділянки нанесення зварювання зачищаються від корозії.

Першим проводиться приварювання нового з’єднувача, згодом до якого приварюється свіжий з’єднувач порога.

Після чого залишилися зварні шви необхідно видалити, щоб поріг рівномірно прилягав до кузова.

Зовнішня частина порога акуратно приварюється встик з іншою частиною з метою уникнути утворення нерівностей або зазорів.

Залишилося тільки приварювати з’єднувач до нижньої частини кузова, обробити цільну конструкцію порога одним або двома шарами грунтовки, після чого зробити його фарбування.

Ремонтувати згнилі ділянки кузова не дуже складно при наявності зварювального апарату, абразивних інструментів, а головне — бажання і часу. Якщо ж ви не маєте вільним часом, доцільніше буде звернутися на станцію за допомогою, щоб кваліфіковані специ змогли швидко і якісно провести ремонт згнилого кузова.