Znát svou maximální tažnou kapacitu není jen otázkou prevence selhání závěsu. Toto je tvrdý limit stanovený inženýry, kteří přesně vědí, kde začíná kroucení rámu a kdy se vaše hnací ústrojí začíná přehřívat. Zanedbání tohoto pravidla znamená, že hrajete ruletu se stavem vaší přenosové jednotky. Toto číslo najdete ve vaší uživatelské příručce. Vždy důvěřujte údajům výrobce spíše než nálepce na tažném zařízení třetí strany, protože tyto jsou navrženy tak, aby pasovaly na řadu vozidel, nejen na to, které máte ve vaší garáži.
Až budete hledat svá čísla, pamatujte, že „maximální“ nosnost je teoretická hranice. Předpokládá dokonale naložený vůz bez cestujících, bez nákladu a bez dalších možností. Pokud máte plnou nádrž a tři cestující vzadu, musíte tuto váhu odečíst. Hmotnost pasažérů přes 150 liber, další vybavení a nadbytečné vybavení snižují vaši tažnou kapacitu. Překročení limitu nezpůsobuje pouze ztrátu záruky. Zhoršuje se ovladatelnost. Brzdná dráha se prodlužuje. Převodová jednotka je vystavena zatížení, pro které nebyla navržena.
Níže jsou datové tabulky pro modely 2006-2009 od luxusních a masových značek uvedených níže.
Tažná kapacita Acura
Sestava Acura byla v tomto období malá. Pokud jste to s tažením nákladu mysleli vážně, pravděpodobně jste uvažovali o MDX. Sedany byly lehké sportovní hračky, ne pracovní koně.
| Rok | Model | Max. nosnost (lbs) |
|---|---|---|
| 2006 | MDX | 3500 |
| 2006 | RL | 1000 |
| 2006 | RSX | 1500 |
| 2006 | TL | 1000 |
| 2006 | TSX | – |
| 2007 | MDX | 5000 |
| 2007 | RL | 1000 |
| 2007 | RDX | 1500 |
| 2007 | TL | 1000 |
| 2007 | TSX | 1000 |
| 2008 | MDX | 5000 |
| 2008 | RL | 1000 |
| 2008 | RSX | 1500 |
| 2008 | TL | 1000 |
| 2008 | TSX | 1000 |
| 2009 | MDX | 5000 |
| 2009 | RL | 1000 |
| 2009 | RSX | 1500 |
| 2009 | TSX | 1000 |
Nárůst kapacity užitečného zatížení MDX v roce 2007 z 3 500 na 5 000 liber je obrovský. Jedná se o významný technický upgrade.
Související specifikace, které je třeba zkontrolovat při úpravě nákladního vozidla nebo SUV: GVWR (Hrubá hmotnost vozidla), GAWR (Hodnota celkové hmotnosti), GCWR (Hodnota celkové hmotnosti), nosnost, pohotovostní hmotnost a užitečné zatížení.
Tažná kapacita Audi
Audi zde bylo konzervativní. Pokud jste neměli Q7, neměli jste prakticky žádnou šanci na nic těžšího, než je dráhové kolo. Sportovní modely jako TT a R8 byly určeny výhradně pro závodní dny a ne pro tažení přívěsů.
| Rok | Model | Max. nosnost (lbs) |
|---|---|---|
| 2006 | A3 | – |
| 2006 | A4 | – |
| 2006 | A6 | – |
| 2006 | A8 | – |
| 2006 | S4 | – |
| 2006 | TT | – |
| 2007 | A3 | – |
| 2007 | A4 | – |
| 2007 | A6 | – |
| 2007 | A8 | – |
| 2007 | Q7 | 5500 |
| 2007 | RS4 | – |
| 2007 | S4 | – |
| 2007 | S6 | – |
| 2007 | S8 | – |
| 2008 | A3 | – |
| 2008 | A4 | – |
| 2008 | A5 | – |
| 2008 | A6 | – |
| 2008 | A8 | – |
| 2008 | Q7 | 5500 |
| 2008 | R8 | – |
| 2008 | RS4 | – |
| 2008 | S4 | – |
| 2008 | S5 | – |
| 2008 | S6 | – |
| 2008 | S8 | – |
| 2008 | TT | – |
| 2009 | A3 | – |
| 2009 | A4 | – |
| 2009 | A5 | – |
| 2009 | A8 | – |
| 2009 | Q7 |
Čísla nelžou. Pokud táhnete přívěs v polovině roku 2000, je vaše tažná kapacita tvrdým limitem. Ne doporučení.
Podívejte se na Chevy Avalanche 1500 z roku 2006. Měl nosnost 7 300 liber. O dva roky později, v roce 2009, stejná částka klesla na 5 000 liber. Proč? Změny v designu, zvýšená hmotnost nebo prostě fakt, že se starší platformy opotřebovávají. Než připojíte přívěs, musíte přesně vědět, co vaše vozidlo zvládne.
Jeden špatný odhad a budete klouzat bokem po Interstate 95 se 4000 librovými zavazadly za vámi.
Zde je podrobná analýza. Žádná voda navíc. Pouze limity.
Limity Chevroletu
Chevy jel dvěma směry: lehkými nákladními vozy, které se snažily být SUV, a těžkými nákladními vozy, na kterých skutečně záleželo.
V roce 2006 bylo Silverado 1500 Hybrid tichým obrem. Vytáhl 6700 liber. verze SS? 7 500. Těžký Silverado 2500 HD byl král s 10 100 lbs. Pokud jste měli 3500 HD, mohli byste se dívat na 9 500 GBP. Ano, letos 3500 vytáhlo méně než 2500. Na konfiguraci záleží. Poměry náprav, typy kabin a možnosti motoru měnily tato čísla téměř denně.
Pro rok 2008 Chevy přidal Tahoe Hybrid. Měla nosnost 6200 liber. Spolehlivý indikátor. Lepší než plynové Tahoe, které táhlo 4500 liber. Suburban 2500 stoupá na 9 600 liber. Toto je úroveň dodávky.
Neignorujte Colorado. V roce 2006 to začalo na 1 600 £. Do roku 2008 vyskočila na 3 000 £. Malý náklaďák, velký skok.
Corvette nebyla nikdy tažena. Ani jednu libru. Tohle nezkoušejte.
2006 Chevy Key Stats:
– Avalanche 2500: 10 200 liber.
– Silverado 1500 SS: 7 500 liber.
– Tahoe: 5700 liber.
Změny v sestavě Chevy pro rok 2009:
– Avalanche 1500 klesla na 5000 liber.
– Express 2500 dosáhl 6 300 liber.
– Traverse vstoupil na trh za 2 000 GBP.
Pokud potřebujete údaje o nosnosti, podívejte se na tabulky GVWR (hodnota celkové hmotnosti vozidla) a GCWR (hodnota celkové hmotnosti vlaku). Kapacita tažení předpokládá, že máte volnou kapacitu tažení. Obvykle žádný není.
Figurky Chrysler a Dodge
Chrysler a Dodge používaly běžné komponenty a sestavy. Viděli jste to v úrovních výbavy. Viděli jste to na schopnostech tažení.
PT Cruiser bylo svérázné, ale schopné vozidlo. V roce 2006 vytáhl 3500 liber. Do roku 2008 toto číslo kleslo na 2 600 liber. Proč? Zařízení na snižování emisí může mít přidanou hmotnost. Možná si uvědomili, že lidé vytahují zadní sedadla, aby udělali místo pro vybavení, a rozhodli se snížit standard.
Dodávka Pacifika začínala na 1 000 £ v roce 2006. Poté se téměř ztrojnásobila na 2 600 £ v roce 2007. Pak znovu klesla na 1 000 £ v roce 2008. Nekonzistentní? Nebo jen různé konfigurace rozvoru? Čísla divoce kolísají. Zkontrolujte si VIN.
Dodgeův Ram 3500 byl bestie. 10 500 liber v roce 2006. 12 300 liber do roku 2009. To je obrovský skok. Durango zůstal stabilní v rozmezí 3 750-3 850 lb. Durango Hybrid přidal 5 750 liber za rok 2009. Zde pomáhá hybridní točivý moment.
Sprinter Van byl hrdina bez velkých jmen. 2500 táhlo 5000 liber. 3500 dosáhlo 7500 liber do roku 2007. Průmyslový dříč. Není krásná. Ale spolehlivý.
Specifika Chrysleru:
– 2006 Město a země: 1 700 GBP.
– 2008 Město a země: 3 600 GBP.
– Aspen: 8 950 GBP (pouze benzín). Hybridní verze v roce 2009? 6000 liber.
Specifika Dodge:
– Ram 1500 začínal na 2 900 librách. V roce 2009 dosáhl 3800 liber.
– Grand Caravan: 3 700 GBP (2006), až na 3 600 GBP (2009).
– Viper? Nula. Tohle je superauto. Netáhne se. Uteče pryč.
Tvrdá práce Forde
Ford byl tradicionalista. Nákladní vozy řady F odvedly většinu práce.
Kotva byla F-350. 8 600 liber v roce 2006. 10 700 liber v roce 2008. Pak přišel F-450. 16 000 liber. Toto je komerční třída. Tímto vozidlem netáhnete loď. Odtahujete staveniště.
F-150 neustále rostl. 6 400 GBP v roce 2006. 6 500 v roce 2007. 6 500 v roce 2008. Poté 8 700 v roce 2009. To je nárůst o 35 % za tři roky. Hliníkové tělo? Ne, přišel později. Pravděpodobně posílení rámu a naladění motoru.
SUV byla slabší. Explorer vykázal v roce 2006 3 110 liber. Poté 3 500 liber. Expedition byl opravdu těžký tahač. 9 200 liber. Stabilní. Spolehlivý. Nudný? Možná. Efektivní? Absolutně.
Escape Hybrid tažený 1 000 lb. Nenechte se zmást hybridní technologií. Je určen pro lehké zatížení. Držáky jízdních kol. Malí táborníci. Ne cestovní přívěs.
Směny Ford Lineup 2009:
– F-150 vyskočí na 8 700 liber.
– Dodávky řady E udržovaly 6 000–7 400 liber. v závislosti na modelu.
– Flex a Taurus X jsou omezeny na 2 000 lb. Crossovery tehdy nebyly určeny k tažení.
Kontrola reality
Vidíš čísla. Vypadají bezpečně. nejsou.
Tažná kapacita je maximální. Jezdíš s tím limitem. Déšť. Protivítr. Vyhoření brzd. Výbuchy pneumatik.
Každý z uvedených modelů má specifickou nosnost. Pokud váš náklaďák váží 5 000 liber a váš limit užitečného zatížení je 1 500 liber, jste plně naloženi čtyřmi lidmi a kanystrem benzínu. Nemáte žádný prostor pro naložení závěsu. Zatížení závěsu je 10–15 % hmotnosti přívěsu.
Pokud táhnete přívěs 5000 lb, je to 500
GMC Heavy Duty Trucks a Hybridní aktualizace
Řada GMC vyprávěla příběh o postupném zlepšování v průběhu let, přičemž Sierra 2500 neustále poskytuje schopnosti přesahující třídu lehkých nákladních vozidel. Pokud se díváte na tažnou kapacitu Sierry 2500 z roku 2009, je to 10 500 lb. Toto je špičková hodnota pro ekvivalent těžkého nákladního vozidla semi-špička v té době. Sierra 3500 mírně klesla na 10 100 liber v roce 2009 poté, co se v roce 2006 držela na 10 000 librách. Je to zvláštní technický vtip, kdy těžší rám někdy poskytuje nižší maximální tažnou zátěž kvůli pokutám za pohotovostní hmotnost nebo omezením brzdového systému.
Sierra 1500 zaznamenala nárůst ze 4 000 liber v roce 2006 na 4 800 liber do roku 2007. Do roku 2009 zůstala nezměněna. To je solidní 20procentní nárůst hned po uvedení na trh. Pokud potřebujete táhnout malý přívěs, Canyon je vaše rozpočtová volba. V roce 2006 to začínalo na 1 800 £ a do roku 2009 se pomalu zvedlo na 2 400 £. Nic moc, ale každá libra se počítá, když převážíte vodní skútr.
Řada Yukon je místem, kde se luxus snoubí s užitkem. Standardní Yukon klesl z 5 700 liber v roce 2006 na 4 500 liber v roce 2007, poté znovu vzrostl na 4 800 liber v roce 2009. Verze XL je zde skutečným tahounem. V roce 2006 dosáhl vrcholu na 7 500 GBP, v roce 2008 klesl na 7 100 GBP a poté klesl na minimum 5 100 GBP v roce 2009. Počkejte. Ztratil Yukon XL 2009 více než 2 000 liber tažné kapacity? Ano. Je to pravděpodobně způsobeno posunem v dynamice platformy nebo zavedením hybridních možností ovlivňujících rozložení užitečného zatížení. Yukon Hybrid, představený v roce 2008, se drží na 6200 librách.
Envoy zůstal po celou dobu svého uvedení nezměněn na 5 300 £. Acadia dorazila v roce 2007 se skromným limitem 2 000 liber. V letech 2008 a 2009 se nezvýšil. Pokud táhnete něco těžšího než malá loď, Acadia není pro tuto práci tím správným nástrojem. Dodávky Savana jsou utilitární bestie. 2500 zvládne 6300 liber v průběhu let. 3500 klesne na 6200 liber v pozdějších letech, pravděpodobně kvůli zvýšené pohotovostní hmotnosti v důsledku větších karoserií nebo modernizací brzd.
Spolehlivost Honda a skromná omezení
Hodnocení tahu Honda je konzervativní. Upřednostňují odolnost před hrubou silou. Pokud zkontrolujete 2006 Ridgeline kapacitu tažení, je to 5 000 liber. To byl nejvyšší konec jejich řady v roce 2006. Do roku 2007 uvedená kapacita užitečného zatížení Ridgeline zmizí z mnoha databází, ačkoli platforma zůstává. Objeví se znovu v roce 2008 se stejným limitem 5 000 GBP.
Pilot je oblíbený rodinný přepravce. Začíná na 3 500 GBP v letech 2006 a 2008. V roce 2007 toto číslo zmizí a v roce 2009 se vrátí na 3 500 GBP. Odyssey také drží na 3 500 librách od roku 2006 do roku 2009. Toto je jeden z mála minivanů, které skutečně mohou táhnout přívěs střední velikosti.
Kompaktní vozy a malé SUV nejsou určeny pro těžký náklad. Civic dosáhl vrcholu na 1 500 £ v letech 2006 a 2008. V roce 2009 klesl na 1 000 £. Accord je ještě omezenější, v letech 2006 a 2007 byl uveden na pouhých 1 000 librách, pak v letech 2008 a 2009 zcela zmizel z tažných tabulek. CR-V nemá uvedenou kapacitu pro tažení pro žádný rok v tomto rozsahu. Nezkoušejte tahat s CR-V druhé generace. Element zůstává na 1 500 £ pro roky 2006 a 2008, ale stejně jako Pilot má pro rok 2007 mezeru.
Fit přichází pro rok 2007 bez specifikované tažné kapacity. Rondo se objevuje v roce 2007, ale také nevykazuje tažné postavy. Zdá se, že Honda jednoduše necertifikovala tyto menší platformy pro tažení během tohoto konkrétního období.
Hummer: velikost a ocel
Hodnoty tažného zařízení Hummer odrážejí jejich zamýšlené použití: schopnosti v terénu a velká hmotnost. H2 je zde hlavním hráčem. V roce 2006 táhne 6500 liber. V roce 2007 se toto číslo zvyšuje na 6 600 liber. V letech 2008 a 2009 dosahuje H2 8 200 liber. To je výrazný nárůst. Důvodem je pravděpodobně posílení podvozku nebo modernizované chlazení hnacího ústrojí.
H3 je mladší bratr. Během let 2006 až 2009 si udržuje stabilní cenu 3 000 liber. H3T, což je verze pick-upu, přidává o něco více užitných vlastností a v roce 2009 dosahuje 4 400 liber. 2006 H1 Alpha je odlehlá, schopná táhnout 7 887 liber. Jedná se o vozidlo vojenského původu. Jeho tažná kapacita je na svůj věk působivá, ale jeho spotřeba paliva je jiný příběh.
Hyundai: hodnota a praktičnost
Řada Hyundai si během této éry stále budovala svou pověst pro odolnost. Santa Fe je primární tažné vozidlo. Začíná silně na 2 700 librách v roce 2006. Do roku 2007 klesne na 1 650 liber a na této úrovni zůstane až do roku 2008. Tento pokles může být způsoben různými úrovněmi výbavy nebo dostupností motorů na různých trzích. Tucson je trvale omezen na 1000 liber. Elantra začíná na 1 500 £ v roce 2006, poté klesne na 750 £ v letech 2007 a 2008.
Azera a Sonata jsou sedany. Jsou omezeny na 1 000 liber. Tiburon a Accent nemají uvedenou tažnou kapacitu. Veracruz také nemá tažné figurky. Entourage, minivan Hyundai, se v letech 2007 a 2008 drží na 1 000 £. Genesis dorazí v roce 2009 bez specifikované tažné kapacity. Hyundai v tomto období těžké odtahy u svých osobních vozů neprosazoval.
Infiniti: SUV luxus a síla
Infiniti spoléhá na QX56 pro těžké tažení. V letech 2006 a 2007 QX56 zvládne 9 000 liber. Číslo zmizí v roce 2008, ale vrátí se v roce 2009 na 9 000 £. Toto je jedno z mála luxusních SUV na tomto seznamu, které může táhnout přívěs pro koně nebo velký cestovní přívěs.
Řada FX je sportovní crossover. FX35 a FX45 dosahují v letech 2006, 2007 a 2008 3 500 liber. Pro rok 2009 FX35 zmizí, ale FX50 se objeví se stejným limitem 3 500 liber. Sedany G a M jsou přísně omezeny na 1000 liber. Nejsou určeny pro tažení. EX35 nemá pro rok 2008 uvedenou tažnou kapacitu.
Konzervatismus Isuzu a Jaguar
Počty Isuzu jsou skromné. Ascender se v letech 2006, 2007 a 2008 držel na 5 300 £. Nákladní vozy řady i jsou menší. I-280 táhne 1 700 liber v roce 2006, v roce 2007 vzrostlo na 2 100 liber a v roce 2008 2 200 liber. I-350 a i-370 jsou těžké váhy. Začínají na 4 000 GBP v letech 2006 a 2007, poté poskočí na 5 500 GBP v roce 2008. To je jasné zlepšení pevnosti podvozku nebo chladicí kapacity.
Řada Jaguar v těchto letech nevykazuje tažnou kapacitu pro žádný model. S-Type, X-Type
Těžké váhy Lexus a propast mezi třídami
Pokud uvažujete o Lexusu z poloviny 2000, vaše tažné schopnosti spadají do dvou odlišných kategorií. Luxusní sedany a kupé obecně nejsou určeny k tažení. Nákladní automobily a SUV jsou však stavěny speciálně pro tento úkol.
Podívejme se na údaje užitečné hmotnosti Lexus od roku 2006 do roku 2009.
V roce 2006 byla sestava mizivá. Modely ES 330, GS 300, GS 430, IS 250, IS 350 a SC 430 mají pomlčku. Nosnost nula. Nepokoušejte se s těmito vozidly táhnout. LS 430 je dimenzován na 2000 liber, ale to sotva stačí i na malý vodní skútr.
Hlavní těžké váhy jsou SUV. Modely GX 470 a LX 470 dosahují maximální hmotnosti 6 500 liber. To je na vůz s luxusním jmenovkou vážná síla. Pokud potřebujete táhnout loď nebo velký obytný vůz, modely RX 330 a RX 400h nabízejí tažnou kapacitu 3 500 liber. To je na malý trailer docela slušné.
Do roku 2007 se objevil model LS 460, který zcela vylučuje možnost tažení. Modely GS 350, GS 430, GS 450h, IS 250, IS 350 a SC 430 jsou nadále nevhodné pro tažení. Modely GX 470 a LX 470 si udržují hodnocení 6 500 liber. Modely RX 350 a RX 400h zůstávají na 3 500 librách.
Rok 2008 přináší významné změny. LX 570 debutuje s působivým hodnocením 8 500 liber. Toto je indikátor pro těžké provozní podmínky. Výrazně převyšuje předchozí nosnost LX 470. Mezitím modely RX 350 a RX 400h výrazně klesají. Klesají z 3 500 liber na pouhých 2 000 liber. Proč tento pokles? Lexus pravděpodobně zpřísnil hodnocení bezpečnosti nebo změnil komponenty zavěšení. Pokud máte RX 2008, nepředpokládejte, že dokáže táhnout to, co model z roku 2007.
Model IS-F se objevuje v letech 2008 a 2009. Bez odtahu. Tohle je sportovní vůz V8, ne nákladní. Modely LS 460 a LS 600h stále nemohou nic táhnout.
Strategie Lincoln Truck a omezení pro sedan
Lincoln zvolil jiný přístup. Sedany jsou slabé, ale nákladní auta jsou spolehlivá.
Pro rok 2006 modely Lincoln LS, Town Car a Zephyr nemají hodnocení odtahu. Model Mark LT vede rok s 8 900 librami. Model Navigator má hodnocení 6 000 lb. Model Town Car podporuje 2000 lb.
Pro rok 2007 přichází model MKX na 2 000 lb. Model MKZ není hodnocen. Model Mark LT zůstává na 8 900 GBP. Model Navigator zůstává na 6 000 librách. Model Town Car zůstává na 2 000 GBP.
Rok 2008 je téměř totožný s rokem předchozím. Model MKX – 2000 lbs. Model MKZ – nula. Mark LT Model – 8 900 lb. Model navigátor – 6 000 lb. Model městského auta – 2 000 GBP.
2009 přidává model MKS, který může táhnout 1000 liber. To je na plnohodnotný sedan velmi nízké. Model MKX zůstává na 2000 librách. Model MKZ stále nemůže táhnout. Model Navigator podporuje 6 000 lb. Model Town Car podporuje 2000 lb.
Pokud potřebujete táhnout velký přívěs, je zde model Mark LT jedinou skutečnou možností. 8 900 liber je významných. Model Navigator je spolehlivý při hmotnosti 6 000 lb. Vše ostatní je určeno pro lehká zavazadla, nikoli pro těžký náklad.
Omezení užitkových vozidel a traktorů Mazda
Údaje Mazdy ukazují zvláštní mix malých aut a překvapivě schopných kompaktních nákladních vozů.
2006 B2300 může táhnout 1 600 liber. Model B3000 táhne 2500 lb. B4000 je tažný kůň s hmotností 3 140 liber. MPV Minivan zvládne 2 000 lb. Tribute SUV utáhne 1500 liber.
Modely Mazda3, Mazda5, Mazda6, MazdaSpeed6, MX-5 a RX-8 mají nulovou tažnou kapacitu. Nejsou k tomu určeny.
Rok 2007 přináší modely CX-7 a CX-9, oba s cenou 2 000 GBP. Nákladní vozy řady B ztrácejí část výkonu. Model B2300 klesne na 1 580 lb. Model B3000 klesá na 2 480 lb. Model B4000 klesá na 3 100 lb. Modely MazdaSpeed3 a MazdaSpeed6 stále nemohou táhnout.
Pro rok 2008 se B2300 vrací na 1 600 lb. Model B4000 zůstává na 3 140 librách. Modely CX-7 a CX-9 zůstávají na 2 000 liber. Model Tribute zůstává na 1 500 £. Nejnovější účastník, Tribute Hybrid, může táhnout 2 000 liber. To je zajímavý anomální případ. Hybridní systémy někdy poskytují vyšší kapacitu užitečného zatížení díky okamžitému točivému momentu nebo možná rozložení hmotnosti umožňuje vyšší hodnocení.
Pro rok 2009 jsou modely B3000 a MazdaSpeed3 odstraněny ze seznamu tažných zařízení nebo se aktualizuje jejich hodnocení. Model B2300 podporuje 1600 lb. Model B4000 podporuje 3140 lb. Modely CX-7 a CX-9 zůstávají na 2 000 liber. Model Tribute klesá na 1 500 liber.
Modely Mazda3, Mazda5, Mazda6 a RX-8 jsou nadále nevhodné pro tažení. Pokud potřebujete táhnout malý užitkový přívěs, B4000 je vaše nejlepší volba. Přes 3000 liber je na kompaktní nákladní automobil úctyhodné.
Výkonné SUV Mercedes-Benz a sedany se drží zpátky
Mercedes-Benz je přísný. Sedany a kupé jsou taženy jen zřídka. SUV a G-Wagony nesou hlavní tíhu nákladu.
Pro rok 2006 mají modely Class, CL-Class, CLK-Class, CLS-Class, E-Class, R-Class, S-Class, SL-Class, SLK-Class a SLR modely s nulovou kapacitou až do SLR McLaren. Modely ML350 a ML500** mohou táhnout 2 000 liber. To je na luxusní SUV docela málo.
2007 vše mění. Model G-Class se objeví s G500 s hmotností 7 000 liber. Model GL-Class je dodáván s GL320 s hmotností 7 500 lb a GL450 s hmotností 7 000 lb. Model ML-Class výrazně přibývá. Všechny modely ML320, ML350, ML500 a ML63 AMG dosahují maximální hmotnosti 7 200 liber. To je obrovský nárůst oproti hodnocení ML z roku 2006. Mercedes u modelů 2007 jednoznačně vylepšil podvozek a chladicí systém.
Modely C-třída, **
Výkon tažení Pontiacu a problémy se Saturnem
Pontiac aktivně vyráběl sedany a SUV, zatímco značka pomalu upadala do zapomnění. Pokud sháníte ojetý Pontiac na tažení malého obytného vozu nebo přívěsu plného výbavy, čísla jsou obvykle skromná. Jedinou výjimkou byly velké užitkové vozy.
Pontiac Montana SV6 z roku 2006 může táhnout až 3 500 liber. Torrent, který sdílel platformu s GMC Acadia, měl také nosnost 3 500 liber. V roce 2009 Vibe klesl na pouhých 1 000 GBP, což je výrazný pokles z hodnocení 1 500 GBP v roce 2006/2008. Většina ostatních modelů Pontiac – G5, G6, Grand Prix, Solstice a GTO – měla hodnotu 1000 liber. G8, sedan s pohonem zadních kol postavený na platformě BMW, mohl táhnout 2000 liber. Solstice neměl vůbec žádné hodnocení tažení.
Saturn byl v podobné situaci. Minivan Relay byl dříč s hodnocením 3 500 liber. VUE a VUE Hybrid byly omezeny na 1 500 liber. Outlook, což byl v podstatě přeznačený Buick Envision, dokázal zvládnout 2000 liber. Modely Ion, Astra, Sky a Aura byly omezeny na 1 000 liber nebo nebyly hodnoceny vůbec. Aura Hybrid měla nulovou tažnou kapacitu.
Tvrdá práce Saabu a politika Scionu s nulovým hodnocením
Saab dělal věci jinak. Pokud jste měli 9-7X, mohli byste táhnout až 5 500 liber. To byla jediná hlavní možnost. Sedan 9-5 měl hodnocení 3 500 liber ve všech letech od roku 2006 do roku 2009. Menší modely 9-3 a 9-2X založené na Subaru byly omezeny na 2 000 liber. Linka byla jednoduchá a jasná.
Scion, značka Toyoty pro mladé, zaujala tvrdý postoj, pokud jde o tažení. Žádný z modelů z let 2006 až 2009 neměl hodnocení odtahu. Ani kupé tC, ani hatchbacky xA, xB nebo xD. Nula liber. Pokud jste zkusili tažení s Scionem, udělali jste to podle vlastních podmínek, nikoli podle specifikací výrobce.
smart, německá značka mikroaut, byla stejně přísná. Fortwo z roku 2008 neměl tažnou kapacitu. Tohle je městské auto. Nechtějte po něm, aby něco vytáhl.
Nástupnictví Subaru a úpadek Suzuki
Subaru je v tomto ohledu spolehlivé. Modely B9 Tribeca a později Tribeca měly v letech 2006–2007 hodnotu 3 500 lb, v letech 2008–2009 klesly na 2 700 lb. Sedany a vozy Legacy a Outback trvale udržely 2 700 liber. Forester byl spolehlivý 2400-pounder od roku 2006 do roku 2008, ale v roce 2009 hodnocení úplně snížil. Impreza Wagon a Outback Sport stály v polovině roku 2000 2 000 liber, ale do roku 2008 zmizely. WRX STi nebyl nikdy hodnocen.
Suzuki byl nepořádek. XL7 začínal na 3 000 £ v roce 2006, v letech 2007–08 vyskočil na 3 500 £ a v roce 2009 byl bez hodnocení. Grand Vitara se v letech 2006–2008 držel stabilně na 3 000 £, poté zmizel v roce 2009. Forenza, Reno a Verona byly 0,1 000 £ SX4 a Equator neměly žádné hodnocení.
Těžké váhy Toyota a dominance VW Touareg
Toyota byla králem hodnocení tažení této éry. Land Cruiser začínal na ceně 6 500 liber v roce 2006, v roce 2008 vzrostl na 8 500 liber a v roce 2009 dosáhl závratných 9 935 liber. Sequoia vzrostla z 6 500 na 7 800 liber. Tundra začínala na 6 800 £, klesla na 4 800 £ a tam zůstala.
U hybridů vzrostl Highlander Hybrid z 2 000 na 3 500 liber. Sienna, Tacoma, 4Runner a FJ Cruiser byly pracanty střední třídy, spadající do rozmezí 3 500 až 5 000 liber. Corolla, Matrix, RAV4 a Avalon byly lehké, kolem 1000-1500 liber. Camry, Prius, Yaris a Venza nebyly hodnoceny.
Volkswagen měl jedno výjimečné auto: Touareg. V letech 2006, 2007 a 2009 mohl táhnout 7 716 liber. Zbytek sestavy – Golf, GTI, Jetta, Passat, Beetle, Rabbit, R32, Eos, GLI – byl prakticky nulový. Minivan Routan zvládl 2000 liber a Tiguan 2200 liber v roce 2009. Vše ostatní bylo zakázáno.
“Pokud chcete táhnout těžký náklad v německém autě této doby, jedinou skutečnou možností je Touareg.”
Širší pohled na hodnocení tažných zařízení
Tato čísla nejsou doporučeními. Jedná se o přísné limity stanovené inženýry a právní odpovědností. Když místo čísla vidíte pomlčku, znamená to, že výrobce určil, že podvozek, chladicí systém nebo hnací ústrojí nemohou bezpečně unést hmotnost žádného přívěsu.
Pro Pontiac, Saturn, Scion, smart a většinu z řady Volkswagen je odpověď jednoduchá: netahat. U Toyoty a Subaru jsou hodnocení jasná, ale vyžadují pečlivý výběr modelu. Land Cruiser a Sequoia jsou těžké váhy. Camry a Corolla nejsou.
Saab a Suzuki ukazují, jak rychle se hodnocení může změnit. V roce 2009 ztratilo Suzuki téměř všechny své tažné schopnosti. Pontiac G8 se držel na 2 000 librách, zatímco jeho sourozenci chřadli na 1 000 librách.
Pokud kupujete ojetý vůz speciálně pro odtah, zkontrolujte si rok výroby. Land Cruiser z roku 2009 je v úplně jiné třídě než Camry z roku 2009. XL7 2006 táhne více než 2009 XL7. Na detailech záleží. Specifikace existují. Stačí si je přečíst.
Odstraňme nepotřebné věci. Pokud hledáte úplný seznam toho, jakou váhu může Volvo z poloviny 2000 táhnout, údaje jsou překvapivě skromné. Většina oficiálních záznamů v průběhu let prostě neuvádí výrobcem schválenou tažnou kapacitu. Nejedná se o závadu v systému. To je odrazem toho, jak Volvo v tomto období konstruovalo svá auta.
Důraz nebyl kladen na hrubou sílu. Důraz byl kladen na luxus a ovladatelnost. Když se podíváte na specifikace, všimnete si vzoru. Pouze jeden model za celé toto šestileté období má na nálepce na zárubni natištěné jasné číslo.
Výjimka: 2006 S60
V roce 2006 stojí 2006 Volvo S60 samostatně. Uvádí maximální tažnou kapacitu 3 300 liber.
Tohle je ono. Jediný konkrétní údaj v tomto datovém souboru je pro S60. Pokud jste řídili S60 z roku 2006, mohli byste technicky táhnout až na tento limit. Za předpokladu, že jste měli odpovídající vybavení. Pokud dodržujete pokyny pro rozložení hmotnosti. Za předpokladu, že vaše pneumatiky nebyly plešaté.
Všechny ostatní sedany a kombíky ze stejného roku? Prázdný.
- 2006 C70: Nehodnoceno
- 2006 S40: Bez hodnocení
- 2006 S80: Nehodnoceno
- 2006 V50: Bez hodnocení
- 2006 V70: Bez hodnocení
- 2006 XC70: Nehodnoceno
- 2006 XC90: Nehodnoceno
Zní to kontraintuitivně. XC90 je obrovské SUV. Určitě utáhne vodní skútr nebo malý karavan? Dokumenty z tohoto období to nepotvrzují. Nebo spíše nezveřejňují. To nutí majitele hádat. A hádání s tažením je, jak můžete zničit převodovku.
Ticho od roku 2007 do roku 2009
Prázdnota pokračuje.
Pro roky 2007, 2008 a 2009 se seznam mírně rozšiřuje přidáním C30, ale příběh tažení zůstává stejný.
- 2007 S60: Nehodnoceno
- 2007 XC90: Nehodnoceno
- 2008 C30: Nehodnoceno
- 2008 XC90: Nehodnoceno
- 2009 S60: Nehodnoceno
- 2009 XC90: Nehodnoceno
2009 Volvo XC90 je oblíbeným kandidátem na dotazy týkající se tažení. Je to těžké. Je odolný. Má spolehlivý rám. Dostupné historické údaje však neuvádějí žádnou publikovanou nosnost. Toto je nebezpečné území pro nové majitele, kteří předpokládají, že „velké auto znamená větší trakci“. To je špatně. Bez hodnocení výrobce jednáte mimo bezpečnostní směrnice.
Proč Volvo nechalo tyto mezery?
Roli pravděpodobně sehrálo několik faktorů. Během tohoto období Volvo zpřísnilo své technické standardy. Upřednostnili NVH (hluk, vibrace, tvrdost) před užitečností. Ladění odpružení u modelů, jako je V70






















